מוטיבציה פנימית של ילדים

הורים יקרים, הפעם נעסוק בעידוד מוטיבציה פנימית של ילדים.

הילדים שלנו נולדו למציאות המשתנה ומתפתחת במהירות. הם יצטרכו ללמוד לאורך כל חייהם כדי להתאים את עצמם לדרישות שוק העבודה ואתגרי העתיד. לשם כך הם צריכים מוטיבציה פנימית המניעה אותם להמציא ולשדרג את עצמם כל הזמן.

אז מה ההגדרה של לומד בעל מוטיבציה פנימית? לומד הממשיך בלמידה גם כשאין פיקוח חיצוני עליו ואין תגמולים או סנקציות. הוא מוצא עניין בהמשך הלמידה גם במסגרת לימודים לא פורמליים, ויש לו את המוכנות לדחות סיפוקים זמניים ומידיים כדי להמשיך את הלמידה. 

איך אנחנו כהורים יכולים לעודד התפתחות של מוטיבציה פנימית?
1. הורה המהווה דוגמה אישית ומודל לחיקוי הוא מפתח להצלחה. הראו לילדכם יכולות שהשגתם בזכות השקעת זמן ומאמץ, כמה קל לבצע אותן כיום ואיך הן עוזרות לכם בדרכים שונות.

  1. מעורבות שלכם ההורים בתהליכי הלמידה בגן ובבית הספר, יכולה לתרום במידה רבה להחדרת המוטיבציה הרצויה בקרב הילד. ככל שהשיתוף ביניכם לבין הגננת, המורה ובית הספר יהיה רב יותר, כך הילד ירגיש שהדמויות הדומיננטיות בחייו רוצות לטובתו ויחוש בטוח ומוגן יותר. תחושה של מוגנות ושל שייכות תאפשר לילדים שלכם להיות פנויים יותר ללמידה.
  2. שדרו לילד שאתם מאמינים בו, שאתם בטוחים ביכולות שלו ושאתם יודעים, כי הוא יכול להצליח. ילד שהוריו מטפחים את הביטחון העצמי שלו, יהיה ילד בעל מוטיבציה גבוהה יותר ללמידה.
  3. עודדו ולחזקו התנהגויות חיוביות של ילדם. כאשר הילד לוקח על עצמו אחריות, כאשר הוא מביע שביעות רצון מ ציור שצייר. פאזל שהרכיב , מגדל קוביות שבנה, עבודה שכתב, כאשר הוא מציב מטרות ושואף לחתור לעברן וכאשר הוא שואל שאלות יש לפרגן לו, כדי שהוא ימשיך לאמץ התנהגויות כאלה, מהן הוא יפיק תועלת במהלך חייו.
  4. השתדלו לאלתגמל חומרית את הילד על ציוניו הטובים, מאחר שהוא עלול לפתח מוטיבציה על רקע הפרס החומרי שמחכה לו מעבר לדלת, ולא מכיוון שהוא באמת מונע מהנאה, השראה וממוטיבציה פנימית. 
  5. הפסיקו עם רגלי ענישהשל הילד בגין היעדר אמביציה. ענישה גורמת לילד לחוש לא בסדר, לפתח תחושות אשמה- רגשות שרק "תוקעים אותו במקום" ומעכבים אותו. כאלטרנטיבה הדגימו לו מודל התנהגותי ראוי, ממנו הוא יכול ללמוד.
  6. ילדכם נכשל בביצוע מטלה או מבחן? נסו יחד איתו להבין מהם הגורמים שהביאו לאי ההצלחה שלו. המודעות של הילד למה שחיבל בהצלחה שלו ומתן עצות ואסטרטגיותלשיפור ההישגים בניסיון הבא, יכולים לעורר בו מוטיבציה ללמוד מהטעויות. חשוב שתאפשרו לו הזדמנות נוספת לנסות את האסטרטגיה החדשה שבנה ולחוות חווית הצלחה.
  7. נסו להימנע מלהשוות את הילד לאחרים (חברים או אחים). ילדכם הוא מיוחד בפני עצמו, על העולם הפנימי שלו, תכונות החוזק שלו ותחומי הדעת שמעניינים אותו. שבחו אותו על העשייה שלו ברגעי האמת.

ימים אלו של הסגר בבתים בעקבות מגפת הקורונה, מזמנים לנו ההורים הזדמנות להתרכז בילדינו יותר. ממליצה לכם להתפנות כדי לצפות בהם באמת. לגלות את נקודות החוזק שלהם. נצלו את ההזדמנות לחזק התנהגויות רצויות ולהביא למודעות שלהם את נקודות החוזק שלהם. 

אף פעם לא מאוחר לשנות הרגלים, זה הזמן להתחיל.